ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ

Уже через кілька місяців українцям прийдуть нові платіжки за кожен квадратний метр понад норму. Податок і площа нерухомості, за яку не потрібно платити, визначає місцева влада.

У 2017 році прийдуть платіжки за минулий рік. Так що податок порахують по мінімальній зарплаті розміром +1378 гривень і ставка податку буде коливатися від 0 до 3% від цієї суми.

Зміни до Податкового кодексу, згідно з якими платити доведеться не тільки за житлові квартири і будинки, а й за сараї, гаражі, погреби, літні кухні і т. д., внесли ще в 2015 році. Але більшість міськрад встановив нульову податкову ставку на господарські будівлі.

Не доведеться платити за нерухомість в зоні відчуження, гуртожитки і аварійне житло. Крім цього, податком не обкладають майно сиріт та одиноких матерів.

Список нерухомості, за яку не потрібно платити податки:

-          Об'єкти нерухомості, що належать державі або територіальним громадам;

-          Об'єкти нерухомості в зонах відчуження і безумовного відселення;

-          Дитячі будинки сімейного типу;

-          Об'єкти житлової нерухомості, які належать дітям-сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими батьками;

-          Будинки промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

-          Будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо в сільськогосподарській діяльності;

-          Об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємства.

Цей податок створили для поповнення місцевих бюджетів. Міські ради визначають те, яка житлоплощу буде вважатися "зайвою" самі. Так само, як і податок з цієї нерухомості - його вони теж встановлюють самі. Згідно із законом податок на нерухомість не потрібно платити за квартири менше 60 квадратів і додому менше 120 квадратів. Якщо ж у власності перебувають одночасно будинок і квартира, то "норма" для них визначена на рівні 180 квадратів. Податок за минулий рік коливається на рівні від 0 до 3% від мінімалки, а в 2017 це буде від 0 до 1,5%, так як мінімалка в цьому році зросла вдвічі.

Таким чином, якщо у жителя Києва є квартира в 100 квадратів, він буде платити податок за 40 метрів - 551 гривня. Але вже через рік українці будуть платити за розміром нової мінімалки. Податкову ставку, як зазначено на сайті КМДА, скоротять до 0,75%, а це значить, що сорок квадратів вже будуть коштувати 960 гривень.

Якщо ж квартири дві, і друга здається в оренду, то податок нарахують на всю її площу, а не тільки на метри понад норму.

Цього року заплатити 1% від мінімалки з кожного метра доведеться в Києві, Львові, Чернівцях, Тернополі, Луцьку, Ужгороді, Черкасах, Хмельницькому, Полтаві, Херсоні, Чернігові та Миколаєві. 2% від мінімалки - в Одесі, Дніпропетровську, Харкові, Запоріжжі та Сумах.

Квитанції і рішення-повідомлення по Україні розішлють до 1 липня. Платити потрібно буде не пізніше 28 серпня. Тим, кому прийде квитанція про сплату податку на продану квартиру або тим, кому вона не прийшла взагалі, потрібно буде звернутися в місцеве відділення Фіскальної служби.

Податок будуть стягувати єдиноразово за рік. Крім цього, власники житла більше 300 кв. метрів (квартири) і більше 500 кв. метрів (будинку) повинні будуть заплатити 25 тис. гривень додатково. Таким чином, власникові квартири площею 310 квадратних метрів в Києві до 1 липня має прийти платіжка на 28,4 тисячі гривень.

Якщо затягнути з оплатою до вересня, то доведеться платити штраф розміром в 10% від податку. У жовтні ж сума штрафу сягне 20%. Крім цього, податковий інспектор може в рахунок боргу накласти на частину майна податкова застава. Якщо податок не сплачується тривалий час, майно продають за рішенням суду. Крім того, за несплату податків передбачена кримінальна відповідальність (ст. 212 ККУ).

Фіскальна служба заявляє про те, що податок на нерухомість існує в усіх країнах Європи.